W wielu dziedzinach życia codziennego spotykamy produkty spawane, między innymi są to wyposażenie domowe i rolnicze, konstrukcje budowlane, maszyny, mosty, zbiorniki ciśnieniowe, pojazdy transportowe a nawet promy kosmiczne i wiele innych.
Jak powszechnie wiadomo proces spawania jest bardzo istotnym elementem zapewnienia jakości wyrobów i jednocześnie specyfikacja wymagań dotyczących jakości dla procesów spawania jest ważna, ponieważ jakość tych procesów nie jest łatwo weryfikowalna.
Norma ISO 3834 – Wymagania jakości dotyczące spawania materiałów metalowych składa z pięciu części:
- Część 1: Kryteria wyboru odpowiedniego poziomu wymagań jakości;
- Część 2: Pełne wymagania jakości;
- Część 3: Standardowe wymagania jakości;
- Część 4: Podstawowe wymagania jakości;
- Część 5: Dokumenty, które są konieczne dla potwierdzenia zgodności z wymaganiami jakości ISO 3834-2, ISO 3834-3 lub ISO 3834-4;
W części 1. opisano ogólny zarys serii ISO 3834 oraz kryteria, które należy uwzględnić podczas wyboru odpowiedniego poziomu wymagań jakości do spawania materiałów metalowych, określonych kolejnych trzech częściach. Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie poziomu należy uwzględnić szereg kryteriów, m.in.:
- złożoność produkcji;
- zakres produkowanych materiałów;
- zakres i znaczenie wyrobów o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa;
- stopień, do którego mogą występować problemy metalurgiczne;
- stopień, do którego niezgodności produkcyjne, np. nieprostoliniowość, odkształcenie lub niezgodność spoiny, wywierają wpływ na wykonanie wyrobu.
Wymagania norm mają zastosowanie, w każdym przypadku gdy występuje proces spawania, zarówno w zadaszonym zakładzie produkcyjnym jak i na placach montażu instalacji.
Posiadanie wdrożonego i certyfikowanego systemu zapewnienia jakości spawania nie jest obowiązkowe natomiast daje wiele korzyści, m.in.:
- potwierdzenie kompetencji w zakresie produkcji wyrobów spawanych,
- ułatwienie spełnienia wymagań zawartych w dyrektywie ciśnieniowej,
- podniesienie jakości produkowanych wyrobów spawanych,
- zwiększenie komfortu pracy,
- zwiększenie zaufania kontrahentów.
Warto też mieć na uwadze fakt, że gdy jesteśmy producentami wyrobów tj. metalowe elementy konstrukcyjne, zbiorniki ciśnieniowe czy pojazdy szynowe do kolejnictwa oraz ich części składowe i inne, to wdrożenie postanowień standardu ISO 3834 jest obligatoryjne i to zazwyczaj na najwyższym poziomie wymagań jakości (cz.2).
Szczegółowe informacje o naszych usługach wdrożeniowych znajdziesz tutaj.
Jeżeli są Państwo zainteresowani profesjonalnym wdrożeniem wymagań normy i ich późniejszą certyfikacją, prosimy o kontakt telefoniczny: tel. kom. 503 056 199 lub wypełnienie formularza kontaktowego.
Wybrane organizacje, w których Firma QConsultant wdrożyła System Zapewnienia Jakości Spawania Materiałów Metalowych:
- ERKA Zakład Handlu i Usług inż. Roman Kostyła
- MEGIS Sp. z o.o.
- ATHLETIC Sp. z o.o.
Pełna lista klientów dostępna jest tutaj.